- Forside
- Reparationer
- iPhone
- iPhone 16e
iPhone 16e reparation
Skærm fra 699 kr, batteri fra 599 kr. Vælg det, der skal fikses, så ser du prisen med det samme.
- Fast pris, før vi går i gang
- Udkørsel 99 kr
- Værksted i Allerød
- 24 måneders garanti
iPhone 16e
- A3212
- A3409
- A3410
- A3408
Priser på iPhone 16e reparation
| Reparation | Kvalitet | Tid | Pris inkl. moms |
|---|---|---|---|
| iPhone 16e Skærmskift | Budget | ca. 30 min | 699 kr |
| iPhone 16e Skærmskift | Premium+ | ca. 30 min | 999 kr |
| iPhone 16e Skærmskift | Original Ref. | ca. 30 min | 1.499 kr |
| iPhone 16e Skærmskift | Apple Original | ca. 30 min | 2.699 kr |
| iPhone 16e Batteriskift | Budget | ca. 30 min | 599 kr |
| iPhone 16e Batteriskift | Premium+ | ca. 30 min | 799 kr |
| iPhone 16e Batteriskift | Apple Original | ca. 30 min | 1.199 kr |
| iPhone 16e Ladeport | Premium-del | ca. 1 time | 1.299 kr |
| iPhone 16e Bagglas / bagcover | Budget | ca. 1 time | 799 kr |
| iPhone 16e Bagglas / bagcover | Premium+ | ca. 1 time | 999 kr |
| iPhone 16e Bagglas / bagcover | Apple Original | ca. 1 time | 2.299 kr |
| iPhone 16e Bagkamera | Premium-del | ca. 1 time | 1.499 kr |
| iPhone 16e Kameraglas | ca. 1 time | 499 kr | |
| iPhone 16e Frontkamera | Premium-del | ca. 1 time | 899 kr |
| iPhone 16e Ørehøjtaler | Premium-del | ca. 1 time | 1.199 kr |
| iPhone 16e Højtaler | Premium-del | ca. 1 time | 1.199 kr |
| iPhone 16e Mikrofon | Premium-del | ca. 1 time | 1.299 kr |
| iPhone 16e Datagendannelse | ca. 1 time | 399 kr | |
| iPhone 16e Vandskade, rensning og fejlfinding | ca. 1 time | 499 kr | |
| iPhone 16e Fejlfinding | ca. 1 time | 299 kr | |
| Beskyttelsesglas inkl. montering | Tilbehør | 199 kr | |
| Opladekabel, USB-C | Tilbehør | 149 kr | |
| 20W USB-C oplader | Tilbehør | 199 kr | |
| Udkørsel | Vi kommer ud til dig | 99 kr |
Alle priser er inkl. 25 % moms. Du får altid den faste pris, før vi går i gang. Ekskl. moms er prisen 20 % lavere.
iPhone 16e reparation med fast pris
Er skærmen knust, holder batteriet ikke længere en hel dag, eller vil telefonen ikke lade? Hos Baldvin Repair får du en fast pris på din iPhone 16e, før vi går i gang, så du ved præcis, hvad det koster. Vi kører ud til dig for 99 kr, eller du kan komme forbi værkstedet på Gydevang 39 i Allerød efter aftale. Alle reparationer har 24 måneders garanti.
Skærmskift på iPhone 16e
Et skærmskift på iPhone 16e koster fra 699 kr med en Budget-skærm og op til 2.699 kr for en ny original skærm fra Apple. Premium+ koster 999 kr og er det, vi foreslår, hvis du vil have en skærm i god kvalitet uden at betale for en original.
Selve skærmskiftet tager ca. 30 minutter.
Skift skærmen, hvis glasset er revnet, touch ikke reagerer, eller der er streger, pletter eller farvefejl i billedet. En revne bliver sjældent mindre, og løse glasstykker kan skære.
Batteriskift på iPhone 16e
Et batteriskift på iPhone 16e koster fra 599 kr til 1.199 kr afhængigt af kvaliteten. Med Premium+ koster det 799 kr.
Et batteriskift tager ca. 30 minutter.
Et slidt batteri giver kort batteritid, pludselige nedlukninger eller en telefon, der bliver varm under opladning. På iPhone kan du se batteriets tilstand under Indstillinger › Batteri. Et opsvulmet batteri skal skiftes med det samme.
Ladeport og opladning
Lader din iPhone 16e kun, når kablet sidder skævt, eller slet ikke? Nogle gange er det lommeuld i porten, andre gange skal porten skiftes. En ny ladeport koster 1.299 kr.
Bagglas og bagcover
Er bagglasset knust, koster et nyt bagcover på iPhone 16e fra 799 kr til 2.299 kr afhængigt af kvaliteten. Vælg din farve, når du booker, så vi tager det rigtige bagcover med.
Andre reparationer på iPhone 16e
Vi klarer også nyt bagkamera (1.499 kr), nyt kameraglas (499 kr), nyt frontkamera (899 kr), ny ørehøjtaler (1.199 kr), ny højtaler (1.199 kr), ny mikrofon (1.299 kr), datagendannelse (399 kr) og rensning efter vandskade (499 kr). De tager hver ca. 1 time. Ved du ikke, hvad der er galt, finder vi fejlen for 299 kr.
Hvilken kvalitet skal du vælge?
Til skærm, batteri og bagcover vælger du selv kvaliteten:
- Budget: kopi-del til den laveste pris.
- Premium+: kopi-del i topkvalitet.
- Original Ref.: original Apple-del, renoveret.
- Apple Original: ny original Apple-del.
iPhone viser en besked om ukendt del, når skærm eller batteri ikke er fra Apple. Telefonen virker som den skal, men beskeden bliver stående under Indstillinger.
Vi kommer ud til dig, eller du kommer forbi
Udkørsel koster 99 kr, og så reparerer vi telefonen hjemme hos dig eller på din arbejdsplads. Du kan også komme forbi værkstedet på Gydevang 39, 3450 Allerød efter aftale. Vi har ikke åbent for uanmeldte besøg, så book en tid først.
Er det den rigtige model?
iPhone 16e har modelnummer A3212, A3409, A3410 og A3408. På iPhone finder du det under Indstillinger › Generelt › Om, hvor du trykker på modelnummeret for at se A-nummeret. Den findes i Black og White.
Spørgsmål om iPhone 16e.
Hvad koster et skærmskift på iPhone 16e?
Fra 699 kr til 2.699 kr afhængigt af kvaliteten. Premium+ koster 999 kr. Prisen er inkl. moms, og du får den faste pris, før vi går i gang.
Hvad koster et batteriskift på iPhone 16e?
Fra 599 kr til 1.199 kr afhængigt af kvaliteten. Premium+ koster 799 kr.
Hvor lang tid tager en reparation af iPhone 16e?
Skærmskift og batteriskift tager ca. 30 minutter. Andre reparationer tager ca. 1 time. Vi aftaler tid og sted, når du har booket.
Kommer I ud til mig?
Ja, udkørsel koster 99 kr. Du kan også komme forbi værkstedet på Gydevang 39, 3450 Allerød efter aftale.
Er der garanti på reparationen?
Ja, der er 24 måneders garanti på reparationen.
Hvad koster fejlfinding?
Fejlfinding koster 299 kr. Så finder vi ud af, hvad der er galt, og du får en fast pris på reparationen.
Book din iPhone 16e reparation.
Vælg reparation ovenfor, så udfylder vi beskeden for dig. Du hører fra os samme dag.
Vi kører ud til dig for 99 kr, eller du kommer forbi værkstedet efter aftale. Vi har ikke åbent for uanmeldte besøg.